Ηττα για την εθνική στην πρεμιέρα των Μεσογειακών

Η εθνική ομάδα γυναικών ηττήθηκε στον πρώτο της αγώνα για τους Μεσογειακούς Αγώνες από την Σλοβενία με 3-0 σετ.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-13, 25-23, 25-23) από τις σλοβένες και δεν ξεκίνησε θετικά την προσπάθειά της για τους αγώνες της Τουρκίας. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και έχασαν εύκολα το πρώτο σετ
με 25-13. Στη συνέχεια όμως μπόρεσαν να αντιδράσουν και να παίξουν καλύτερα. Αυτό δεν στάθηκε αρκετό και έχασαν τα δύο επόμενα σετ με το ίδιο σκορ 25-23.Ο Γιάννης Καλμαζίδης είπε μετά το παιχνίδι: "Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα. Κάναμε πολλά λάθη στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να εκνευριστούμε αφού δεν είχαμε την εύκολη αλλαγή και μετά όταν βελτιωθήκαμε αποδείχθηκε ότι ήταν αργά για να γυρίσουμε το ματς αν και είχαμε τις ευκαιρίες".Τα σετ: 25-13, 25-23, 25-23Σλοβενία (Γκορμπατσόφ): Ζάλοζνικ 1, Μπόζιτς 2, Μλάκαρ 22, Αγνίχαρ, Κούτσεϊ, Ίγκλιτσαρ, Γεράλα – λ / Πλάνινσετς, Βάλεντσιτς 2, Χουτίνσκι 11, Πότοκαρ 6, Ρέτσεκ 6.Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 9, Λαμπρούση 3, Ιβάνοβα, Χαντάβα 6, Γιώτα 5, Χριστοδούλου 1, Αρτακιανού–λ / Παπαφωτίου 1, Γενιτσαρίδη 1, Διώτη, Μερτέκη