Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Τότεναμ και Μπλάκπουλ

21:37 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν Τότεναμ και Μπλάκπουλ στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Premier League σε ένα συναρπαστικό ματς. Η Μπλάκπουλ προηγήθηκε στο 76` αλλά έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς τα σπιρούνια ισοφάρισαν στο 89` χάρη σε ένα εκπληκτικό σουτ του Ντεφόε. Καλύτερα οργανωμένοι και με επιθετική διάθεση παρουσιάστηκαν στο πρώτα μέρος οι γηπεδούχοι, που δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες
να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Ο Φαν ντερ Φάαρτ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την ασίστ του Μπέιλ στο 32` και να ανοίξει το σκορ, ενώ ο Γκιλκς είπε όχι στον Μπέιλ στο 39`.Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το γκολ. Και ενώ τα σπιρούνια είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να κάνουν το 1-0, η Μπλάκπουλ ήταν τελικά αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 74` ο ο Ντάουσον σταμάτησε με το χέρι την μπάλα και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ανταμ ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκόμες.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Τότεναμ ανέτρεψε τον Τέιλορ-Φλέτσερ και η Μπλάκπουλ κέρδισε δεύτερο πέναλτι. Ο  Ανταμ πήρε θέση και αυτή την φορά κατάφερε να νικήσει τον Γκόμες, γράφοντας το 1-0.Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Τότεναμ πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να φτάσει σε αυτή στο 89` όταν ο Ντεφόε με ένα πολύ όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ κι οι υπόλοιποι αγώνες της 36ης αγωνιστικής: