Η εθνική κορασίδων ηττήθηκε με 3-1 από την Πολωνία και έμεινε εκτός 6άδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ

19:42 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η εθνική κορασίδων, παρά το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα με την Πολωνία, ηττήθηκε τελικά με 3-1 σετ και έμεινε εκτός 6άδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ της Αγκυρας, χάνοντας έτσι τη μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει μια θέση στο παγκόσμιο που θα γίνει τον Αύγουστο και πάλι στην Τουρκία. Η ελληνική ομάδα πίστεψε και πάλεψε πολύ, αλλά η υπέρβαση δεν έγινε. Οι πολωνές μετά το… σοκ της απώλειας του πρώτου σετ,
έπαιξαν καλύτερα και έφτασαν άνετα στη νίκη. Η ελπίδα πάντως είναι πως τα κορίτσια της Καρολίνας Μπαρζούκα είναι 1-2 χρόνια μικρότερες από τις σημερινές τους αντίπαλες και το μέλλον είναι μπροστά τους.Το πρώτο σετ ήταν ονειρικό για την γαλανόλευκη (25-11). Το σερβίς δούλεψε άψογα (3 άσοι), το μπλοκ κατέβασε… ρολά (5 πόντοι) και η πολωνική ομάδα δεν είχε αντίδραση, παρά τις συνεχόμενες αλλαγές από τον πάγκο. 5-1, 9-5, 17-6(!) και τελικά 25-11, με τις Καλανταρίδου, Βασιλαντωνάκη, Χρηστινίδου, Χατζηευστρατιάδου, Αρτακιανού, Εμμανουηλίδου και Γενιτσαρίδη να κάνουν το τέλειο ματς.Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η ανώτερη Πολωνία ανασυντάχθηκε και αφού ξεπέρασε το ελληνικό προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου σετ (4-1, 8-3) πίεσε πολύ στο σερβίς και με άσους της Βόιτσικ, της Φλάκους και της Γκλαζ έφτασε να προηγείται με 19-15. Η Στράντζαλη που πέρασε αλλαγή μείωσε προσωρινά σε 17-20, αλλά τα λάθη σε υποδοχή και επίθεση έδωσαν το σετ στις Πολωνές (25-19).Ιδια εξέλιξη είχε και το επόμενο σετ. Η ελληνική ομάδα τα βρήκε… σκούρα στην υποδοχή και οι επιθέσεις δεν είχαν αποτέλεσμα. Ετσι, η Πολωνία πήρε εύκολα κεφάλι στο σκορ (11-7, 17-11). Κάπου εκεί η γαλανόλευκη έδειξε σημάδια ανάκαμψης και πλησίασε στους 3 (14-17 με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη), αλλά ο νέος άσος της Γκλαζ και το διπλό μπλοκ στην Στράντζαλη έγραψαν το 25-19 υπέρ της Πολωνίας.Χωρίς ψυχολογία πλέον, οι ελληνίδες διεθνείς κατέρρευσαν στο τελευταίο σετ που δεν αντέχει σε κριτική, καθώς το 25-7 υπέρ της Πολωνίας τα λέει όλα.Τελευταίο παιχνίδι για την ελληνική ομάδα το πρωί της Κυριακής (8/5) κόντρα στην Ισπανία για τις θέσεις 7-8, με την γαλανόλευκη, όπως και να χει, να κατακτά την καλύτερη θέση της σε ευρωπαϊκό κορασίδων.Τα σετ: 11-25, 25-19, 25-19, 25-07