Με νίκες συνέχισαν στην 35η αγωνιστική Βαλένθια και Αθλέτικ Μπιλμπάο

21:08 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Υστερα από δύο συνεχόμενες ήττες, η Βαλένθια επέστρεψε στα τρίποντα, επικρατώντας με 3-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και έδειξε στην Βιγιαρεάλ ότι δεν θα αφήσει την 3η θέση να χαθεί μέσα από τα χέρια της. Ζωντανή για την έξοδο στο Europa League παρέμεινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά την νίκη της με 3-2 επί της Λεβάντε. Τρίποντο σωτηρίας για την Χετάφε, 2-0 την Αλμερία, που αποχαιρετά την κατηγορία, ενώ κλείδωσε την παραμονή και η Ράσινγκ Σανταντέρ, 3-2 την Χέρκουλες. Τριάρα για Βαλένθια
Φρένο
στις βλέψεις της Βιγιαρεάλ για την 3η θέση έβαλε η Βαλένθια που επιβλήθηκε με 3-0 της αδιάφορης βαθμολογικά Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Μεστάγια και αύξησε στο +6 την διαφορά από το κίτρινο υποβρύχιο, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Σολδάδο, που πέτυχε δύο γκολ στο 16ο λεπτό και στο 37ο, οδηγώντας τις νυχτερίδες στο τρίποντο. Το τρίτο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Ζόνας στο 25`.Ζωντανή για Ευρώπη η Μπιλμπάο
Αν και κινδύνεψε, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 3-2 της Λεβάντε και διατηρήθηκε ζωντανή στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στο Europa League της επόμενης σεζόν.Η Μπιλμπάο προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα τέρματα των Τοκέρο (30`), Νταβίντ Λόπεζ (47`) και Γιορέντε (62`), αλλά λίγο έλειψε να χάσει το τρίποντο, καθώς οι φλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά. Στο 77` ο Στουάνι έκανε το 1-3 και στο 85` ο Νάνο μείωσε σε 2-3, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής:
Σάββατο (07/05)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λεβάντε: 3-2 (30` Τοκέρο, 47`πέν. Νταβίντ Λόπεζ, 62` Γιορέντε - 77` Στουάνι, 85` Νάνο)
Χετάφε - Αλμερία: 2-0 (5` Κολούνγκα, 53` Ρίος)
Χέρκουλες - Ράσινγκ Σανταντέρ: 2-3 (39` Αγκίρε, 42` Γκόμεζ - 13`, 40` Ντος Σάντος, 45`+1` Ενρίκε)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 2-2 (35`πέν. Αγιόζε, 90`+6`πέν. Μπαράλ - 8`, 40` Αντριάν)
Βαλένθια - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 3-0 (16`, 37` Σολδάδο, 25` Ζόνας)
21:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάλαγα
23:00GR Σεβίλη - Ρεάλ ΜαδρίτηςΚυριακή (08/05)
13:00GR Μαγιόρκα - Βιγιαρεάλ
20:00GR Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ
22:00GR Σαραγόσα - Οσασούνα