Η Πόρτο προκρίθηκε στους 16 του Europa League, παρά την ήττα με 0-1 από την Σεβίλη

Το γκολ του Λουίς Φαμπιάνο κόντρα στην πρώην του ομάδα χάρισε στην Σεβίλη την νίκη με 1-0 επί της Πόρτο, αλλά όχι και την πρόκριση στους 16 του Europa League, με τους δράκους να περνούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, παρά την ήττα, χάρη στο υπέρ της 2-1 από τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν
το σκορ, με τους Eλτον και Βάρας να έχουν δύσκολο έργο.Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την Σεβίλη με τον Κανουτέ να στέλνει την μπάλα άουτ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 20` με το σουτ του Μπελούτσι να έχει ανάλογη κατάληξη.Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για την Πόρτο όμως ήταν αυτή του 33ου λεπτού όταν ο Φαλκάο σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση για την ομάδα του.Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τις δύο πλευρές να πιέζουν για το γκολ. Την λύση στην επιθετική δυστοκία της Σεβίλης έδωσε ο