Η Καβάλα επικράτησε με 84-75 του Πανιωνίου και έβαλε πλώρη για τα play off

Η Καβάλα δεν τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά κόντρα στις ομάδες που παλεύουν για την κατηγορία, όπως φάνηκε στις εκτός έδρας ήττες της από την ΑΕΚ και τον Ηρακλή, ωστόσο όταν αγωνίζεται στην έδρα της, απέναντι στους συλλόγους που διεκδικούν μία όσο το δυνατόν καλύτερη θέση στα play off, μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Τελευταίο θύμα
των Αργοναυτών ο Πανιώνιος, του οποίου επιβλήθηκε, για δεύτερη φορά φέτος, με ??-?? για την 22η αγωνιστική της Α1, κάνοντας άλλο ένα βήμα προς τα play off και αποκτώντας προβάδισμα έναντι των κυανέρυθρων σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ελαφρύ προβάδισμα οι Αργοναύτες
Η έδρα της Καβάλας αποτελεί μία από τις πιο δυνατές στο ελληνικό πρωτάθλημα και αυτό θέλησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι με την έναρξη της περιόδου. Η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι γηπεδούχοι ήταν λίγο πριν το τέλος της περιόδου, με το 24-15 να μετατρέπεται σε 24-18 χάρις σε ένα καλάθι και φάουλ του Παραγιού.Η ανωτερότητα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εμφανής στην 1η περίοδο, ο Πανιώνιος όμως ανέβασε την απόδοσή του στο 2ο δεκάλεπτο με όπλο τα τρίποντα (6/11 στο ημίχρονο) μείωσε την διαφορά και έφτασε αρκετές φορές σε απόσταση αναπνοής (29-30, 39-40). Οπως στο τέλος της 1ης περιόδου όμως, έτσι και στο τέλος της 2ης, οι Αργοναύτες έτρεξαν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 47-39.Νικήτρια των σερί η Καβάλα!
Σε όλο το 1ο ημίχρονο η Καβάλα είχε το πάνω χέρι, ωστόσο επέτρεπε στον Πανιώνιο να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ δεν είχε καταφέρει να αποκτήσει ένα προβάδισμα ικανό να την μετατρέψει σε αδιαφιλονίκητο φαβορί για το ροζ φύλλο αγώνα.Αυτό φάνηκε να συμβαίνει στην 3η περίοδο όταν με το σκορ στο 49-45 οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (59-45), ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέστρεψαν. Οι κυανέρθυθροι με δικό τους σερί 8-0 μείωσαν στο 53-59, που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι στο +14 της 3ης περιόδου, αλλά στο +14 της 4ης περιόδου. Το 61-57 έγινε 73-59 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Οι νεοσμυρνιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 84-75, που επισφράγισε την 11η νίκη των γηπεδούχων στην Α1.Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-39,  59-53, 84-75