Η Καλλιθέα και το... τέρας

Ο Αρης απογοήτευσε για μία ακόμα φορά, ηττήθηκε 1-3 στο Ελ Πάσο από την Καλλιθέα και θα πρέπει στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης να κερδίσει με 2-0 για να προκριθεί στην επόμενη φάση του ΚυπέλλουΗ Καλλιθέα έκανε σπουδαίο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε του κάκιστου Αρη με 3-1 στο Ελ Πάσο και απέκτησε το προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα στο Κλ. Βικελίδης. Οι γηπεδούχοι
ήταν καλύτεροι και είχαν για ηγέτη τους τον Ντακόλ, ενώ ο Αρης που αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, σου έδινε την εντύπωση ότι οι παίκτες που αγωνίστηκαν στην 11αδα... δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους.Οι πολλές αλλαγές του Αλκαράθ στο βασικό σχήμα (σ. σ. σε σχέση με την 11αδα στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, μόλις τρεις παίκτες διατηρήθηκαν σε αυτή), είχαν και το σχετικό τίμημα, καθώς ο Αρης είχε κάκιστη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Με παίκτες που. δεν βρισκόντουσαν μεταξύ τους, με ένα επιθετικό πλάνο που περιλάμβανε μια «γιόμα» για το κεφάλι του Κανούλα και. ό,τι βγει. Και σαν να μην έφτανε αυτή η εικόνα μιας ασύνδετης ομάδας, υπήρξαν και τα ατομικά λάθη. Από λανθασμένη απομάκρυνση του Παπαζαχαρία - η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Τσουκάνη - προήλθε εξάλλου το γκολ του Ντακόλ στο 18ο λεπτό, με το οποίο προηγήθηκε η Καλλιθέα με 1-0.Η μπάλα στρώθηκε στον έμπειρο επιθετικό των γηπεδούχων, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Νωρίτερα, στο 8ο λεπτό, ο Αρης είχε απειλήσει με προβολή του Αγγελούδη, στη μοναδική φάση που ήταν επικίνδυνος στο πρώτο μέρος. Αντιθέτως, η Καλλιθέα είχε μια καλή στιγμή με τον Φαρινόλα που βρέθηκε - από πλάγια θέση - απέναντι στον Διούδης αλλά σούταρε απελπιστικά άστοχα και κυρίως τη κεφαλιά του Σταύρου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όπου ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής «κατάφερε» να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Αλκαράθ δεν προχώρησε σε κάποια διορθωτική κίνηση. Η Καλλιθέα απείλησε στο 56ο λεπτό με μια κεφαλιά του Φαρινόλα, όπου ο Διούδης απομάκρυνε τη μπάλα, ένα λεπτό αργότερα όμως, ο τερματοφύλακας του Αρη ήταν εκτός θέσης και ο Ντακόλ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Εκεί, ο προπονητής του Αρη προχώρησε σε αλλαγές στα πρόσωπα και όχι στη διάταξη. Ο Αρης άρχισε να αποκτά. ζωή, μετά την είσοδο του Γιαννιώτα στο 67ο λεπτό. Εντούτοις, από λανθασμένη πάσα του νεαρού επιθετικού, ξεκίνησε το τρίτο γκολ της Καλλιθέας. Ο Ντασίλβα έγινε κάτοχος της μπάλας, είδε και πάλι εκτός θέσης τον Διούδη και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-0.Εκεί ο Αρης, αναγκάστηκε να «ανέβει» για να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με τον Γιάννη Γιαννιώτα στο 79ο λεπτό. Στο τελευταίο 15πτο είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως και τις ευκαιρίες για να μειώσει περισσότερο.