Η Ισπανία επικράτησε με 2-1 της Τσεχίας, χάρη σε δυο γκολ του Βίγια

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό, η Ισπανία κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να επικρατήσει με 2-1 της Τσεχίας, χάρη σε δύο τέρματα του Νταβίντ Βίγια, για τον 8ο προκριματικό όμιλο του Euro 2012. Οι φούριας ρόχας μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά η Τσεχία ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 29ο λεπτό ο Πλασίλ νίκησε τον Κασίγιας και έγραψε το 1-0 στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση των φιλοξενουμένων.Στην επανάληψη όμως
ο Βίγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την Ισπανία στην ανατροπή και το τρίποντο. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 στο 69` ύστερα από εκπληκτική ατομική ενέργεια, ενώ  τέσσερα λεπτά αργότερα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ινιέστα σε ανατροπή του Ρέτζερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.Με το τρίποντο αυτό οι παγκόσμιοι και ευρωπαίοι πρωταθλητές έκαναν το 4Χ4 στον όμιλο φτάνοντας τους 12 βαθμούς, διπλάσιους από αυτούς της Τσεχίας που βρίσκεται στην 2η θέση.