Η Γαλλία έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ και νίκησε 72-66 την Ισπανία

Το ντέρμπι της πρεμιέρας ήταν αυτό ανάμεσα στην Γαλλία και την Ισπανία, για τον 4ο όμιλο του Μουντομπάσκετ. Οι γάλλοι έκαναν την έκπληξη, καθώς νίκησαν με 72-66 την πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία και πλέον μπορούν να ελπίζουν πως θα είναι αυτοί το αφεντικό στον 4ο όμιλο.

Η πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τους γάλλους και προηγήθηκε με 18-9 (10`).

Η

εικόνα της αναμέτρησης, όμως, άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους γάλλους να βελτιώνουν σημαντικά την απόδοσή τους και να μειώνουν στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (27-28, 20`).

Η καλή απόδοση του Ρούντι Φερνάντεθ δεν ήταν ικανή για να κάμψει εύκολα η Ισπανία την αντίσταση των γάλλων, οι οποίοι έπνιξαν στην άμυνά τους την πρωταθλήτρια Κόσμου.

Παράλληλα, όσο περνούσε η ώρα, οι γάλλοι βελτιώνονταν και στην επίθεση. Το ματς ήταν ένα σπουδαίο ντέρμπι, με τους τρικολόρ να χαμογελούν στο φινάλε.