Η Τουρκία νίκησε εύκολα 86-47 την Ακτή Ελεφαντοστού, στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ

Με τον κόσμο στο πλευρό της η Τουρκία ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Ακτής Ελεφαντοστού στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ. Οι διοργανωτές δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους αφρικανούς, τους οποίους και διέλυσαν με 86-47.

Από την πρώτη περίοδο οι τούρκοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και ξέφυγαν με 12 πόντους (23-11). Η καλή εμφάνιση του Τουντσερί και η καλή άμυνα των τούρκων έκαναν ακόμη πιο εύκολο το έργο τους στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα

να πάνε με αέρα 18 πόντων στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (40-22, 20`).

Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού ήταν μαχητικοί, αλλά δεν είχαν την ποιότητα να απειλήσουν τους τούρκους. Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει και με πολυφωνία στην επίθεση διατήρησε το προβάδισμά της (53-36, 30`).

Στην τελευταία περίοδο δεν υπήρχε αγωνία για το ποιος θα αναδειχθεί νικητής, οι παίκτες της Ακτής παραδόθηκαν και αυτοί της Τουρκίας, απλά προσπάθησαν να ικανοποιήσουν τον κόσμο το