Η Βαλένθια επικράτησε με 3-1 της Μάλαγα για την 1η αγωνιστική της Primera Division

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η νέα αγωνιστική περίοδος για τη Βαλένθια. Οι νυχτερίδες επικράτησαν με 3-1 της Μάλαγα στο Λα Ροσαλέδα στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Primera Division, με τον Χοακίν να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς πέτυχε δύο τέρματα και δημιούργησε το τρίτο.

Μπορεί να έχασε δύο από τα σημαντικότερα όπλα της, τον Νταβίντ

Βίγια και Νταβίντ Σίλβα, αλλά η Βαλένθια παρουσίασε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο και πήρε ένα δίκαιο τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο 9ο μόλις λεπτό όταν ο Χοακίν εκτέλεσε κόρνερ, ο Αντούριθ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0. Ο Χοακίν έφτασε κοντά στο να κάνει το 2-0 στο 35`, αλλά ο Αρνάου είπε όχι.

Παρόλο που η Βαλένθια είχε τον έλεγχο της μπάλας, οι γηπεδούχοι έφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Φερνάντεζ.

Η Μάλαγα συνέχισε να πιέζει και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 55` ο Ρόντον δεν μπόρεσε να νικήσ