Φιλική τριάρα για τη Γερμανία επί της Ουγγαρίας, νίκη με 2-1 των ΗΠΑ επί της Τουρκίας

Εύκολο βράδυ πέρασε απέναντι στην Ουγγαρία η Γερμανία, που επικράτησε με 3-0 σε φιλική αναμέτρηση ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα πάντσερ άνοιξαν από νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό όταν ο Ποντόλσκι νίκησε τον Κιράλι από τα έντεκα βήματα. Οι παίκτες του Γιοακίμ Λεβ πίεσαν στη συνέχεια και στο 69ο λεπτό ο Γκόμεζ έκανε το 2-0. Ο Κακάου έγραψε το τελικό 3-0 στο 73’.

Οι ΗΠΑ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν

να πετύχουν την ανατροπή και να επικρατήσουν με 2-1 της Τουρκίας. Ο Τουράν έκανε το 1-0 στο 27’, αλλά ο Αλτιντόρ στο 58ο λεπτό και ο Ντέμπσεϊ στο 76’ έγραψαν το 2-1 και χάρισαν τη νίκη στους αμερικανούς.

Πλούσιο θέαμα και πέντε γκολ είχε η φιλική αναμέτρηση της Ουκρανίας με τη Ρουμανία, με την πρώτη να κερδίζει με 3-2. Ο Αλιεβ έκανε το 1-0 για τους ουκρανούς στο 17’, αλλά στη συνέχεια οι ρουμανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ, χάρη στα τέρματα του Τάμας στο 54’ και του Νικουλάε στο 63’. Ο Κονοπλιάνκα έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι στο