Φιλική νίκη του Αστέρα επί της Καλαμάτας

22:19 6/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αστέρας κέρδισε με 1-0 στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του με την Καλαμάτα, με τον προπονητή της ομάδας Σάκη Τσιώλη να ξεκουράζει τους βασικούς ποδοσφαιριστές του και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους.Στο σημερινό φιλικό δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι Φούλοπ, Σανκαρέ, Ράγιος, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Πιπίνης, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Περόνε, Ναβάρο, Μπακασέτας και Κουρμπέλης.Το γκολ που έκρινε τη φιλική αναμέτρηση σημείωσε
ο Μιχάλης Φραγκουλάκης στο 26ο λεπτό με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Φορμίκα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Ζαρόπουλο, αλλά ο Κατσαρός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Μετά το γκολ, ο Αστέρας ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και στο 32ο λεπτό μετά από νέα σέντρα του Φορμίκα από αριστερά, το ενάεριο σουτ του Κατσαρού, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44’ όταν το δυνατό σουτ του Φορμίκα απέκρουσε δύσκολα ο Ζαρόπουλος.Οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές στο δεύτερο ημίχρονο, έριξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να σημειωθούν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.Στο 67’ ο Φορμίκα σέντραρε από αριστερά και βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Σαραντόπουλο, του οποίου το σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του ΖαρόπουλουΗ Καλαμάτα είχε δύο καλές επιθετικές ενέργειες στο 7’ και στο 13’ με ισάριθμα σουτ του Ηλιόπουλου, που μπλόκαρε και στις δύο περιπτώσεις ο Γιώργος Μπαντής. Καλύτερη στιγμή της ήταν στο 38’ όταν μετά από σέντρα του Πασά από δεξιά, το γυριστό σουτ Πούτσι, απέκρουσε θεαματικά ο Μπαντής σε κόρνερ.Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής (46’ Γεωργακόπουλος), Γιαλούσης (80’ Μυρσινιάς), Φορμίκα (80’ Λυμπέρης), Ρούσσης, Κωστούλας (46’ Αναστασόπουλος), Καστέλς (59’ Ορόθκο), Φραγκουλάκης (46’ Έγκον), Καρντάσιο (46’ Ντος Σάντος), Αλβάρο Γκαρθία (59’ Ψυχογιός), Αδάμος (46’ Καρυδόπουλος), Κατσαρός (46’ Σαραντόπουλος).Καλαμάτα: Ζαρόπουλος, Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Τσαγκαράκης, Πασάς (78’ Μπράχο), Τσιμικλής, Γεωργιόπουλος (70’ Επιφάνης), Πούτσι (68’ Αθανασόπουλος), Ηλιόπουλος (82’ Κουρέας), Σκαρλάτος, Καούνος (29’ Ανδρεόπουλος).