Αφεντικό της Ρώμης η Λάτσιο, εντός έδρας ήττα για Μίλαν

Η Λάτσιο ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Ρώμης, επικρατώντας με 3-2 της Ρόμα στο Ολίμπικο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολών των Μάουρι και Ντε Ρόσι. Τέταρτη εντός έδρας ήττα για την Μίλαν, σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα, με 1-3 από την Φιορεντίνα, νίκη στο τέλος για την Νάπολι, 4-2 την Τζένοα εκτός έδρας.Η Λάτσιο επικράτησε με 3-2 της Ρόμα στο ντέρμπι της Ρώμης
και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, μετά από τρεις αγωνιστικές. Οι τζιαλορόσι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 11' άνοιξαν το σκορ, με τον Λαμέλα.Στην συνέχεια, το σκηνικό άλλαξε, με τους λατσιάλι να έχουν την υπεροχή και να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Οι προσπάθειες της Λάτσιο καρποφόρησαν στο 35', όταν ο Καντρέβα σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσια, 1-1.Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους πέτυχαν την ανατροπή, με τον Κλόζε να δίνει το προβάδισμα στην Λάτσιο με 2-1.Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ρόμα, η ομάδα του Ζέμαν πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντε Ρόσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.Η ομάδα του Πέτκοβιτς εκμεταλλεύτηκε γρήγορα το αριθμητικό της πλεονέκτημα στο δεύτερο μέρος, αφού στο 47' πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Μάουρι να γράφει το 3-1.Το ντέρμπι απέκτησε εκ νέου ενδιαφέρον στο τελευταίο πεντάλεπτο, καθώς στο 85' έμεινε και η Λάτσιο με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μάουρι και ένα λεπτό μετά, ο Πιάνιτς μείωσε σε 2-3 για την Ρόμα! Ωστόσο, η Λάτσιο κράτησε το υπέρ της 3-2 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την νίκη στο ντέρμπι της Ρώμης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:Σάββατο (10/11)Κάλιαρι - Κατάνια 0-0Πεσκάρα - Γιουβέντους 1-6 (25' Κασκιόνε - 9' Βιντάλ, 22', 45', 53' Κουαλιαρέλα, 30' Ασαμόα, 38' Τζιοβίνκο)Κυριακή (11/11)Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (52', 71' Ντιμπαλά)Τορίνο - Μπολόνια 1-0 (65' Ντ' Αμπρόσιο)Πάρμα - Σιένα 0-0Τζένοα - Νάπολι 2-4 (23' Ιμόμπιλε, 56' Μπερτολάτσι - 54' Μέστο, 79' Καβάνι, 90' Χάμσικ, 90'+4' Ινσίνιε)Κιέβο Βερόνα - Ουντινέζε 2-2 (39' Αντρεόλι, 89' πέν. Παλόσκι - 42', 90'+1' Ανγκελά)Λάτσιο - Ρόμα 3-2 (35' Καντρέβα, 43' Κλόζε, 47' Μάουρι - 11' Λαμέλα, 86' Πιάνιτς)Μίλαν - Φιορεντίνα 1-3 (59' Πατσίνι - 11' Ακουιλάνι, 38' Βαλέρο, 87' Ελ Χαμνταουί)21:45 Αταλάντα - Ιντερ