Δια χειρός Παππά ο Πανιώνιος, 80-78 τον Απόλλωνα Πατρών

20:04 6/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε με καλάθι του εξαιρετικού Παππά, ο Πανιώνιος επικράτησε με 80-78 του αξιόμαχου Απόλλωνα Πατρών στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο Παππάς, ο οποίος σταμάτησε στους 33 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μπούκερ (11 π.) και Γιάνκοβιτς (11 π.).Από το συγκρότημα του Βετούλα διακρίθηκαν οι ΜακΚόλουμ
(22 π.), Κλάιμπερ (17 π.), Αργυρόπουλος (12 π.) και Γκραντ (12 π.).Από ένα δεκάλεπτο είχαν Πανιώνιος και Απόλλων Πάτρας στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα το ματς (21-16, 10'), αλλά τους γηπεδούχους να ισορροπούν στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-11 να παίρνουν και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (35-32).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η ομάδα του Βετούλα κατάφερε να πάει στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με -1 (56-57). Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε έναν εξαιρετικό Παππά, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο και έδωσε την νίκη στον Πανιώνιο, με το τελικό 80-78.Τα δεκάλεπτα: 16-21, 19-11, 22-24, 23-22.