Δεύτερη εντός έδρας γκέλα για την Μπαρτσελόνα, 1-1 με τη Μαγιόρκα

Αν και προηγήθηκε, η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 1-1 με τη Μαγιόρκα, γνωρίζοντας νέα βαθμολογική απώλεια στο Καμπ Νου, λίγες αγωνιστικές μετά την ήττα από τη Χέρκουλες, και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Βιγιαρεάλ στη 2η θέση της Primera Division.

Αρκετά επιθετική παρουσιάστηκε στα πρώτα λεπτά η Μπαρτσελόνα, με τον Λιονέλ Μέσι να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα, δείχνοντας να έχει αφήσει εντελώς πίσω του τον τραυματισμό στον αστράγαλο.

Ο νεαρός άσος ήταν, μάλιστα, αυτός που άνοιξε το σκορ για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο 21ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο Ντάνι Αλβες γέμισε από τα δεξιά, ο Πέδρο με τακουνάκι έστρωσε για τον Μέσι και αυτός με ένα ωραίο σουτ έγραψε το 1-0.

Και ενώ οι μπλαουγκράνα είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, η Μαγιόρκα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42`, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενσούε νίκησε στον αέρα την άμυνα των γηπεδούχων και με κεφαλιά έκανε το 1-1.