Συντριβή για την Αντερλεχτ, 1-5 από τη Σταντάρ Λιέγης εκτός έδρας

Βαριά ήττα γνώρισε η Αντερλεχτ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος. Η Σταντάρ Λιέγης συνέτριψε με 5-1 την αντίπαλο της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Europa League, πλησιάζοντάς την στον ένα βαθμό, ενώ παράλληλα την άφησε 5 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Γκενκ.

Η αναμέτρηση αποδείχθηκε ντέρμπι μόνο στα... χαρτιά, με τον Λέγιε να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 4ο λεπτό.

Η

Σταντάρ Λιέγης... αφήνιασε στην επανάληψη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της Αντερλεχτ, Μοχάμεντ Τσιτέ, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ μέσα σε διάστημα 4 λεπτών (54` και 58`), καθάρισε τη νίκη.

Ο Μπουσουφά μείωσε σε 1-3 στο 66`, αλλά ο Μποκάνγκα έβαλε στο 85` τέλος στα όποια όνειρα των φιλοξενουμένων για ανατροπή, με τον Καρσελά να διαμορφώνει το τελικό 5-1 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η σύνθεση της Αντερλεχτ: Προτό, Ντεσάχτ, Ζιλέτ, Γιουχάζ (89` Μπερνάρντες), Μαζούχ, Μπίλια, Μάρετσεκ (46` Λεγκέρ), Πόλακ, Μπουσουφά, Λουκάκου, Σουάρες<