Χωρίς να εντυπωσιάσει η ΑΕΚ, επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 1-0 της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ

Σε ένα από τα χειρότερά της παιχνίδια από άποψη παραγωγής φάσεων και θεάματος, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη στη φετινή Σούπερ Λίγκα για την Ενωση, που επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 επί του Πανσερραϊκού, στη

δεύτερη αγωνιστική. Βελτιωμένη στα μετ όπισθεν αλλά και υπερβολικά αμυντικογενής η ομάδα του Χριστόφορου Κόλα, πήρε του τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Λεονάρντο στο τέταρτο λεπτό.

Ο Χριστόφορος Κόλα προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στο βασικό σχήμα, με σκοπό να δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν ως τώρα πολλές ευκαιρίες, ξεκουράζοντας παράλληλα κάποιους άλλους που έχουν τραβήξει όλο το κουπί. Ενας από αυτούς ήταν και ο Τζιμπούρ που έμεινε στον πάγκο για ένα ημίχρονο. Στη θέση του αγωνίστηκε ο Λυμπερόπουλος, έχοντας πίσω του τον Σκόκο. Στην 11άδα του ματς, επέστρεψαν και οι Σάχα, Μανωλάς, Λεονάρντο και Ντιόπ.