Η Σεβίλη επιβλήθηκε με 3-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης, μόνη 2η η Βιγιαρεάλ, 2-0 τη Ράσινγκ Σανταντέρ

Με το επιβλητικό 3-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης συνδύασε την πρώτη εντός έδρας νίκη της η Σεβίλη, που έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 4η θέση της Primera Division. Στη θέση της βαθμολογίας πέρασε η Βιγιαρεάλ, μετά το 2-0 επί της Ράσινγκ Σανταντέρ, για την οποία αγωνίστηκε εξήντα λεπτά ο Αλέξανδρος Τζιόλης. Πολύ καλή εμφάνιση

από τη Χετάφε, 3-0 τη Χέρκουλες, ενώ χωρίς νικητή (1-1) έληξαν οι αναμετρήσεις Αλμερία-Μάλαγα και Οσασούνα-Λεβάντε.

Πρώτη εντός έδρας νίκη για ΣεβίληΣτις νίκες επέστρεψε η Σεβίλη, μετά το 0-2 από τη Χέρκουλες, επικρατώντας με 3-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης, πανηγυρίζοντας παράλληλα το πρώτο εντός έδρας τρίποντο.

Οι ανδαλουσιανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Στο 29ο λεπτό ο Περότι τροφοδότησε τον Νεγκρέδο και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Ντε Γκέα, ανοίγοντας το σκορ.

Εξι λεπτά αργότερα ο Ντε Γκέα απέκρουσε το πλασέ του Κανουτέ, στην επαναφορά ο Περότι επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόν