Αποκλείστηκε από το Κύπελλο Δανίας η Κοπεγχάγη, 2-4 από την Χόρσενς

Πρόωρο τέλος έλαβε η πορεία της Κοπεγχάγης στο φετινό Κύπελλο Δανίας. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του Champions League ηττήθηκε με 2-4 από την Χόρσενς εντός έδρας κι έμεινε εκτός προημιτελικών του θεσμού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με το γκολ του Τόμας Κόρτεγκααρντ στο 30ο λεπτό,
αλλά ο Τόμας Κρίστενσεν κατάφερε μόλις 5 λεπτά αργότερα να φέρει το ματς στα ίσα. Μόρτεν Ρασμούσεν (42`) και Νίελς Λόντμπεργκ (πέναλτι στο 60`) έδωσαν εκ νέου προβάδισμα και μάλιστα 2 τερμάτων στην Χόρσενς, αλλά ο Ματίας Ζάνκα Γιόργκενσεν έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι με το γκολ του στο 72`. Το γκολ που έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της Κοπεγχάγης για ανατροπή πέτυχε ο Ζιλμπέρτο Ματσένα στο 82ο λεπτό. Η σύνθεση της Κοπεγχάγης: Κρίστενσεν, Γιόργκενσεν, Οτεσεν, Λάρσον (67` Εζντογάν), Οβιέδο, Φρεντέρικσεν, Νόρεγκααρντ (37` Κλοντεμίρ), Κρίστενσεν, Ντελάνεϊ (60` Νόρντσταντ), Γκρόνκερ, Ζοχόρε