Με τον Γκέκα να πετυχαίνει δυο γκολ, η Αϊντραχτ προκρίθηκε στον 3ο γύρο του DFB Pokal

Με τον Φάνη Γκέκα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να πετυχαίνει δύο γκολ, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 5-2 του Αμβούργου και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας. Εκανε την έκπληξη η Αλεμάνια Ααχεν, που κέρδισε με 2-1 τη Μάιντς και την άφησε εκτός DFB Pokal. Στον θεσμό συνεχίζουν Χοφενχαϊμ και Ντούισμπουργκ.
Για ακόμα ένα παιχνίδι της Αϊντραχτ ο Γκέκας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και με δύο γκολ βοήθησε την ομάδα του να επικρατήσει με 5-2 του Αμβούργου στην Φρανκφούρτη και να προκριθεί στην επόμενη φάση του DFB Pokal. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε και ο Γιώργος Τζαβέλλας, στον πάγκο έμεινε ο Γιάννης Αμανατίδης. Αρκετά δυνατό παιχνίδι παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13` με τον Κάιο και στο 21` ο Γκέκας διπλασίασε τα τέρματα τους. Δύο λεπτά αργότερα ο Πέτριτς μείωσε σε 1-2, αλλά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο έλληνας επιθετικός έκανε το 3-1, αυξάνοντας εκ νέου τη διαφορά των τερμάτων. Πρωταγωνιστής στο δ