Από κορυφαίος... μοιραίος ο Καντιμοίρης, ανάσα για Πανιώνιο

Με γκολ του Αραβίδη στο 83' ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση της Βέροιας και νίκησε 2-1 στη Νέα Σμύρνη για την 16η αγωνιστική της Super LeagueΒαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανιώνιος, που επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Το ντεμπούτο του
Παναγόπουλου στη δεύτερη θητεία του στην ομάδα της Νέας Σμύρνης συνδυάστηκε με την ουσία και με το τρίποντο αυτό οι κυανέρυθροι ανέβηκαν στους 20 βαθμούς, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας από τις επικίνδυνες θέσεις. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με αυτογκόλ του Γεωργιάδη στο α' μέρος, αλλά στην τελευταία φάση του ημίχρονο ο Μπεν ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι. Στην επανάληψη ο Καντιμοίρης κατέβασε τα ρολά με πολλές σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας τη Βέροια στο ματς, αλλά ένα δικό του λάθος επέτρεψε στον Αραβίδη να πετύχει το νικητήριο γκολ στο 83'. Η Βασίλισσα του Βορρά, που αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο το τελευταίο τέταρτο, παραμένει στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς.Η πρώτη καλή φάση στη Νέα Σμύρνη ήταν για την Βέροια στο 3ο λεπτό, όταν ο Σιόντης βρήκε ωραία τον Μπεν ο τελευταίος έκανε το σουτ με τον Ανέστη να είναι στην σωστή θέση και να διώχνει σε κόρνερ. Η Βέροια συνέχισε να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους. Ο Πανιώνιος που είχε λιγότερες τελικές φάσεις μέχρι εκείνο το σημείο και κόντρα στην ροή του αγώνα, κατάφερε έστω και από...σπόντα να ανοίξει το σκορ. Στο 22' ο Αραβίδης έκανε την ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Γεωργιάδη και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αυτό απελευθέρωσε τους παίκτες του Πανιωνίου που άρχισαν να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 42' η Βέροια πάντως είχε μια καλή φάση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καμπάνταης έκανε χέρι στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεν ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1.Ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 61ο λεπτό, όταν ο Κολοβός εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη. Δύο λεπτά αργότερα (64') πάλι ο Κολοβός έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ της Βέροιας να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 76' ο Κολοβός που ανέλαβε όλες τις εκτελέσεις φάουλ έξω από την περιοχή έκανε μια ακόμα με την μπάλα να φεύγει άουτ. Και ενώ ο Πανιώνιος πίεζε για δεύτερο γκολ, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Βέροια, καθώς στο 78' ο Σισοκό είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.Στο 80' μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έσκασε στο χορτάρι ο Καμπάνταης έκανε την κεφαλιά από πολύ κοντά με τον Καντιμοίρη να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ το ίδιο έκανε και στο 82' στο σουτ του Αραβίδη. Όμως στο 84' ο γκολκίπερ της Βέροιας που ήταν ο κορυφαίος μέχρι εκείνη την ώρα έκανε ένα τραγικό λάθος, καθώς του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια σε μια σέντρα και ο Αραβίδης το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 2-1 για τον Πανιώνιο.