Ανεβαίνει η Σοσιεδάδ, 5-0 την Οσασούνα

Την ανοδική της πορεία στην Primera Division συνέχισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, που διέλυσε με 5-0 την Οσασούνα στο Ανοέτα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, με τον Ανσοτέγκι να ανοίγει το σκορ στο 33'.Η Σοσιεδάδ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα. Μόλις στο 47', ο Μαρτίνεθ διπλασίασε το προβάδισμα των βάσκων, ενώ στο 49' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής
του Λότιες.Η Σοσιεδάδ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα στην συνέχεια και στο 56' ο Γκριεζμάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ, με τους Κάστρο και Σεφέροβιτς και επικράτησαν άνετα με το τελικό 5-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:Παρασκευή (1/11)Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-0 (68' Σάντσες)Σάββατο (2/11)Ρεάλ Σοσιεδάδ - Οσασούνα 5-0 (33' Ανσοτέγκι, 47' Μαρτίνεθ, 56' Γκριεζμάν, 81' Κάστρο, 88' Σεφέροβιτς)19:00 Αλμερία - Βαγιαδολίδ     21:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ Μαδρίτης     23:00 Σεβίλη - Θέλτα     Κυριακή (3/11)13:00 Χετάφε - Βαλένθια     18:00 Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο     20:00 Λεβάντε - Γρανάδα     22:00 Μάλαγα - Μπέτις     Δευτέρα (4/11)23:00 Ελτσε - Βιγιαρεάλ