Παρτιζάνικο χτύπημα ξανά!

O ΠΑΟΚ τα βρήκε... σκούρα απέναντι στον αξιόμαχο Εργοτέλη, αλλά το νέο... παρτιζάνικο χτύπημα του Ζβόνιμιρ Βούκιτς χάρισε τη νίκη (έκτη συνεχόμενη σε Ελλάδα και Ευρώπη) με 2-1 στον Δικέφαλο του Βορρά στον αγώνα της Τούμπας. Ο Σέρβος στράικερ με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ στο 93ο λεπτό έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Στέφενς, και υποχρέωσε τους Κρητικούς στην πρώτη τους φετινή ήττα μακριά από το Παγκρήτιο. Ο Βερπακόφσκις είχε ανοίξει το σκορ στο
13', ο Κατσουράνης ισοφάρισε στο 64' και αφού ο Χακόμπο στο 91' έσωσε τον ΠΑΟΚ σε σουτ του Χαντί, ήρθε ο Βούκιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να χαρίσει τη νίκη στον Δικέφαλο.Ο Στέφενς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-2-3-1. Χακόμπο κάτω από τα δοκάρια, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ και Λίνο στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά), Κατσουράνης και Λάζαρ αμυντικά χαφ, Λούκας, Νίνης και Στοχ πίσω από τον προωθημένο Σαλπιγγίδη. Ο Πετράκης από την πλευρά του παρέταξε τον Εργοτέλη με 4-4-1-1. Ο Αθανασίου κάτω από τα δοκάρια, Ρέντζας, Μεχία, Γιοβάνοβιτς και Κοιλιάρας στην άμυνα, Καρντόσο και Πελέ αμυντικά χαφ, ο Χαντί αριστερά, ο Βερπακόφσκις δεξιά και ο Μπουχαλάκης πίσω από τον Διαμαντάκο. Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από σέντρα του Κίτσιου, ο Σαλπιγγίδης πετιέται μπροστά από τον Μεχία, κάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Ωστόσο, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Βερπακόφσκις! Υστερα από ταχύτατη αντεπίθεση των Κρητικών η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάνεται στον ύπνο, ο Μπουχαλάκης δίνει στον Λετονό κι αυτός με πλασέ έκανε το 0-1.Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 25ο λεπτό, ύστερα από ατομική ενέργεια και σουτ του Λούκας λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Αθανασίου έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιξωξε σε κόρνερ! Αναγκαστική αλλαγή για τον Στέφενς στο 35οο, καθώς βγήκε ο Βίτορ που τραυματίστηκε σε σύγκρουση με τον Καρντόσο και μπήκε ο Λόπεθ.  Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 37', ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ ο Αθανασίου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του οποίου ο Νίνης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση κι έπιασε δυνατό σουτ, απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη.Ο Εργοτέλης "απάντησε" στις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ, αρχικά στο 43', από του Χακόμπο, η μπάλα στρώνεται στον Βερπακόφσκις που πλασάρει από μακριά και αστοχεί και κατόπιν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Διαμαντάκος κάνει ωραία ατόμικη προσπάθεια και σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χακόμπο άουτ!Στο δεύτερο ημίχρονο ο Στέφενς πέρασε τον Βούκιτς αντί του Νίνη για να κάνει ακόμα πιο επιθετικό τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο τελικά να ισοφαρίζει στο 64', όταν ύστερα από φάουλ του Λίνο, ο Κατσουράνης στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 1-1.Πολύ καλή στιγμή για τον Εργοτέλη στο 70', με εκπληκτικό σουτ του Πελέ, ο Χακόμπο δεν συγκρατεί την μπάλα, ο Διαμαντάκος τρέχει να πάρει το ριμπάουντ, αλλά ο Κατσικάς κάνει σωτήριο τάκλιν σε κόρνερ. Οι Κρητικοί ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο Κάκος είχε άλλη άποψη...Ο Νέτσιντ πέρασε στην θέση του Σαλπιγγίδη στο 75' με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το γκολ της νίκης-ανατροπής. Δίχως, όμως να κάνει την μεγάλη φάση μπροστά από τα καρέ του Αθανασίου.Αντιθέτως ο Εργοτέλης στο 91' έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το διπλό στην Τούμπα με τον Χαντί να κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά ο Χακόμπο κράτησε το 1-1 με σωτήρια επέμβαση.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, ήρθε ο Βούκιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 93ο λεπτό να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ μέσα σε αποθέωση!ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Λίνο, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ (35ο Λόπεθ), Κατσουράνης, Λάζαρ, Νίνης (53ο Βούκιτς), Στοχ, Λούκας, Σαλπιγγίδης (74ο Νέτσιντ).Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Κοιλιάρας, Μεχία, Γιοβάνοβιτς, Πελέ, Καρντόζο (69ο Κοζορώνης), Μπουχαλάκης, Χαντί, Βερπακόβσκις (73ο Ρομάνο), Διαμαντάκος.