Ανατροπή και ισοπαλία για την Κοπεγχάγη, 2-2 με την ουραγό Σίλκεμποργκ εντός έδρας

Δύο βαθμούς... από το πουθενά άφησε η Κοπεγχάγη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του δανέζικου πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του Champions League είχε βρεθεί να χάνει με 0-2 από την ουραγό Σίλκεμποργκ εντός έδρας, αλλά έκανε την ανατροπή και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας παραμένοντας - έτσι κι αλλιώς - στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι... πάγωσαν το Πάρκεν ανοίγοντας το σκορ στο 19ο λεπτό και στο 54` ο Σάαγκ έδωσε απρόσμενο προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το δεύτερο γκολ... ξύπνησε την Κοπεγχάγη που τρία λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1 με τον Σαντίν και στο 59` ο Εντόι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την αντίπαλο των πρασίνων.

Ετσι, η Κοπεγχάγη παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, στο +5 από τη δεύτερη Μίντιλαντ που έχει, όμως, έναν αγώνα λιγότερο.

Η σύνθεση της Κοπεγχάγης: Βίλαντ, Πόσπεχ, Ζάνκα, Αντονσον, Βεντ, Μπολάνιος (74` Κρίστενσεν), Κβιστ (80` Φρεντέρικσεν), Κλοντεμίρ, Βίνγ