Εύκολο τρίποντο για την αντίπαλο της ΑΕΚ, Ζενίτ, 2-0 την Τομ Τομσκ

Ακάθεκτη συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ρωσικού πρωταθλήματος η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 7ο όμιλο του Europa League, Ζενίτ, που επικράτησε με 2-0 της Τομ Τομσκ για την 20η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Πέτκοβιτς στην προσπάθεια να σταματήσει το σουτ του Λάζοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας δώρο στους γηπεδούχους το

1-0.

Η αντίπαλος της Ενωσης δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά στο 43` ο Μπουκάροφ πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά στάθηκαν άτυχοι, καθώς στο 68ο λεπτό το σουτ του Καρίτονοφ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε τρία λεπτά αργότερα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς θεωρήθηκε ότι ήταν οφσάιντ. Το έργο της Τομ έγινε ακόμα δυσκολότερο όταν στο 81` ο Σμιρνόφ αποβλήθηκε.