5Χ5 για την Μακάμπι, 78-76 την Αλμπα στο Βερολίνο

Το 5Χ5 στην Euroleague πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο, επικρατώντας δύσκολα με 78-76 της Αλμπα.Χέρι - χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο σκορ καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το τέλος του οποίου βρήκε την Μακάμπι να προηγείται με 35-38.Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι πήρε προβάδισμα επτά πόντων με τρίποντο του Ντειβιντ Λόγκαν (63-70) στο 37', αλλά η Αλμπα
δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.Ο Βούλε Αβντάλοβιτς μείωσε σε 76-78, 30'' πριν από το τέλος, ο Ντέβιν Σμιθ της Μακάμπι έκανε λάθος στα 11'' και έτσι η τελευταία επίθεση ανήκε στην Αλμπα.Ομως το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε στην εκπνοή ο Χέικο Σάφαρτζικ ήταν άστοχο και έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο με 76-78.Ο Σμιθ της Μακάμπι ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα, σε 27 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τόμας με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.Τα δεκάλεπτα: 10-16, 25-22, 17-18, 24-22.