Το «θαύμα» του Μέσι συνεχίζεται

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε σε ακόμη ένα ορόσημο στην εκπληκτική καριέρα του το βράδυ του Σαββάτου, όταν ύστερα από σχεδόν 40 χρόνια έγινε ο πρώτος παίκτης στην Ευρώπη που σκοράρει 60 γκολ σε μια αγωνιστική περίοδο.

Ο Αργεντινός άσος της Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο γκολ στη νίκη της ομάδας του επί της Σαραγόσα (4-1), φτάνοντας τα 38 τέρματα στο ισπανικό πρωτάθλημα και συνολικά 60 σε όλες τις εφετινές διοργανώσεις.

Ο τελευταίος που είχε καταγράψει ανάλογο

επίτευγμα ήταν ο επίσης σπουδαίος Γκερτ Μίλερ, όταν είχε σημειώσει 67 γκολ για την Μπάγερν Μονάχου την περίοδο 1972-73.

Το ρεκόρ του Γερμανού, όμως, βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο, αφού ο Μέσι έχει τουλάχιστον άλλους 10 αγώνες για να τον προσπεράσει και να καταρρίψει την επίδοσή του.

Υπενθυμίζεται ότι μόλις στα 24 χρόνια του, ο μικρόσωμος επιθετικός είναι ήδη ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Μπαρτσελόνα σε επίσημους αγώνας (240 γκολ), έχοντας αφήσει πίσω του το «στοιχειωμένο» ρεκόρ του Θέσαρ Ροντρίγκεθ (232 γκολ), που διαρκούσε 60 χρόνια, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που πέτυχε πέντε γκολ σε έναν αγώνα (07.03.2012, Μπαρτσελόνα-Μπάγερ Λεβερκούζεν 7-1).

Ο Μέσι πέτυχε το πρώτο τέρμα του στους «μπλαουγκράνα» την 1η Μαΐου 2005 σε ηλικία 17 ετών, σε ένα παιχνίδι εναντίον της Αλμπαθέτε στο «Καμπ Νου».

Την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο μετρά 14 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ, 2 στο Κύπελλο Ισπανίας, 3 στο ισπανικό Σούπερ Καπ, ένα στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ και 2 στο Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων, προηγούμενος του Κριστιάνο Ρονάλντο της Ρεάλ Μαδρίτης κατά 11 γκολ (37 στο πρωτάθλημα, 8 στο Τσάμπιονς Λιγκ, 3 στο Κύπελλο, 1 ένα στο ισπανικό Σούπερ Καπ).

'Αλλοι ποδοσφαιριστές που επίσης έχουν σκοράρει 60 ή περισσότερα γκολ σε μια αγωνιστική περίοδο, είναι ο Ούγγρος Φέρεντς Ντικ (1945-46, 66 τέρματα με την ουγγρική ομάδα Ζέντλοριντς), ο Χενκ Γκροτ (64 γκολ για τον 'Αγιαξ την περίοδο 1960-61) και Ντίξι Ντιν (63 τέρματα για την Έβερτον τη σεζόν1927-28).

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ