Βασίλης Σπανούλης: Έκρηξη για τη διαιτησία μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό για τη 2η αγωνιστική της Basket League και βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τελικά ηττήθηκε με 64-66, με τον Βασίλη Σπανούλη να τα βάζει με τη διαιτησία και να κάνει λόγο για παγκόσμιο ρεκόρ με τις βολές. Το Περιστέρι ήταν συνεχώς μπροστά
στο σκορ και έμοιαζε έτοιμο να πάρει τη νίκη αλλά τελικά ήρθε ήττα, με τον προπονητή του να τη χρεώνει στη διαιτησία, όπως φάνηκε από τα λεγόμενά του στη συνέντευξη Τύπου. Αναλυτικά όσα είπε ο Σπανούλης… «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη και πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί μετά από μια κακή εμφάνιση στην Ρόδο δείξαμε τον πραγματικό μας εαυτό, ενώ είμασταν μπροστά σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Είμασταν άστοχοι, χάσαμε στις λεπτομέρειες για δυο φάουλ που δεν κάναμε, ένα επιθετικό ριμπάουντ. Αυτά ειναη μέρος του παιχνιδιού. Εγώ είμαι περήφανος που η ομάδα μου απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί φάιναλ φορ και όλους τους τίτλους είμασταν μπροστά […]