Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Στο 5ο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς

Το 5ο και τελευταίο παιχνίδι είναι αυτό που θα κρίνει το ποιος θα προκριθεί στους τελικούς της Basket League, αφού το Περιστέρι επικράτησε του Παναθηναϊκού με 76-71 και έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών. Οι πράσινοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με +6 (7-13) στο 5′ αλλά οι γηπεδούχοι
αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τούς Φρανσίσκο και Κασελάκη έκαναν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 16-13, κλείνοντας στο +6 (21-15) τελικά την πρώτη περίοδο, στην οποία είχαν 4.8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε το μομέντουμ, είχε ενέργεια στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να πάει ακόμη και στο +16 (39-23) στο 16′, με τον Παναθηναϊκό, από την άλλη πλευρά, να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, όπως έδειχνε και το 41-28 στο τέλος του ημιχρόνου. Τα πράγματα, με λίγα λόγια, δεν ήταν καθόλου καλά για τους πράσινους, οι οποίοι όμως «ξύπνησαν» στην τρίτη περίοδο. Για την ακρίβεια, αυτός που τους ξύπνησε […]