Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0: Κυπελλούχοι Ελλάδας για 19η φορά στην ιστορία τους οι πράσινοι – Δείτε το γκολ

Το 2014 ο Παναθηναϊκός νικούσε τον ΠΑΟΚ με 4-1 στο ΟΑΚΑ και πανηγύριζε το 18ο κύπελλο της ιστορίας του. Από τότε πέρασαν οκτώ χρόνια και οι πράσινοι επέστρεψαν στον τελικό του κυπέλλου έχοντας και πάλι αντίπαλο τους ασπρόμαυρους, τους οποίους νίκησαν ξανά, με 1-0 αυτή τη φορά χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αϊτόρ, σε έναν τελικό που διήρκεσε… περισσότερες από τρεις ώρες.
Ο τελικός, έστω με καθυστέρηση, άρχισε με τον Παναθηναϊκό να πρεσάρει ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος κυκλοφορούσε τη μπάλα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά και νευρικό, με τις δύο ομάδες να μην αποφεύγουν τα λάθη και την πρώτη φάση να έρχεται στο 28ο λεπτό και ήταν για τους πράσινους, με τον Χουάνκαρ να γεμίζει από αριστερά και τον Γκατσίνοβιτς να κάνει την κεφαλιά που έφυγε άουτ. Όπως και να έχει, λίγα λεπτά μετά οι πράσινοι ήταν μπροστά στο σκορ! Ο Ματέου Λαόθ πήγε στο VAR, όπου τον κάλεσαν, για να δει τη φάση στην οποία ο Γκατσίνοβιτς […]
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0, Κυπελλούχοι Ελλάδας, 19η, – Δείτε,panathinaikos – paok 1-0, kypellouchoi elladas, 19i, – deite