Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 0-2 στο 56′ με πέναλτι ο Τόμας

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 επί του Ολυμπιακού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Καραϊσκάκη και από το 56′ προηγείται με 2-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπράντον Τόμας, έχοντας βάλει βάσεις νίκης στο μεγάλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν ακριβώς αυτή που ήθελαν οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι ήλεγξαν τον ρυθμό, οδήγησαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν και τελικά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. Και από εκεί και πέρα, το διεύρυνε νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 56′, όταν ήρθε το 0-2. Ο Πορόσο πήγε άτσαλα στον Μπράντον Τόμας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Ισπανό επιθετικό να αναλαμβάνει και την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη παρά το γεγονός ότι έπεσε στη σωστή γωνία.