Λύγισε στην παράταση ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα εκτός έδρας και να κάνει το 3-0 στη Euroleague, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε δηλώσει ότι θα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχει να δώσει φέτος η ομάδα του. Με αυτό ως δεδομένο, λοιπόν, μπορεί να είναι ικανοποιημένος επειδή οι ερυθρόλευκοι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Από την άλλη, όμως, είναι
κατανοητό και το να είναι εκνευρισμένος ταυτόχρονα επειδή δεν ήρθε η νίκη αλλά η πρώτη φετινή ήττα. Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό, οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά και σε συνδυασμό με την αστοχία το σκορ παρέμενε χαμηλό. Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν τα σουτ των Ντόρσεϊ και Σλούκα από την περιφέρεια, για να ξεφύγουν οι ερυθρόλευκοι με 6-13 και να διατηρήσουν το +7 και στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-17). Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο β’ δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να πάνε στο +8 (12-20) […]