Εκτός ημιτελικών στο διπλό του Vienna Open Τσιτσιπάς-Λόπεθ, στο match tie-break

Παρότι το πάλεψαν μέχρι τελευταία στιγμή, τελικά δεν κατάφεραν να προκριθούν στα ημιτελικά στο διπλό του Vienna Open οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Φελισιάνο Λόπεθ. Ο Έλληνας τενίστας μαζί με τον συμπαίκτη του υπέστησαν την ήττα από τους Κολομβιανούς Σεμπάστιαν Καμπάλ και Ρόμπερτ Φαράχ στο πλαίσιο των προημιτελικών της διοργάνωσης. Οι Κολομβιανοί πήραν στις λεπτομέρειες την πρόκριση για τα ημιτελικά με 2-1 σετ, καθώς επικράτησαν στο match tie-break
με 10-8. Στο tie break κρίθηκαν και τα δύο πρώτα σετ, με τους Καμπάλ-Φαράχ να κερδίζουν το πρώτο με 7-6. Τσιτσιπάς και Λόπεθ έχαναν 5-2, ισοφάρισαν 5-5, αλλά δέχτηκαν δύο σερί πόντους και έχασαν το σετ. Ο Έλληνας τενίστας, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη με τον πολύπειρο Ισπανό ισοφάρισαν σε 1-1 στο δεύτερο σετ, επικρατώντας με 6-7. Στο τρίτο που θα κρίνονταν κι αυτό στο tie break, Φάρα και Καμπάλ βρήκαν διπλό match point στο 9-7 και με 10-8 πήραν το ματς. Σήμερα Πέμπτη (28/10), ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίζεται με τον Φράνσις Τιαφό για […]