Εφιάλτης για την ΑΕΚ στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα

Η ΑΕΚ πήγε στην Πάτρα με στόχο τη νίκη που θα τη βοηθούσε ψυχολογικά και θα της έδινε ώθηση για τη συνέχεια, αλλά τελικά ο Απόλλων τη νίκησε με 84-68 και την άφησε να σκέφτεται πόση δουλειά πρέπει να κάνει ακόμη για να παρουσιαστεί βελτιωμένη στη συνέχεια. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο πρώην κιτρινόμαυρος Νίκος Δίπλαρος με 22 πόντους. Και να σκεφτεί κανείς ότι η ΑΕΚ μπήκε
καλύτερα στον αγώνα, προηγήθηκε με 5-10 και 7-14 και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (17-22). Από την β’ περίοδο, όμως, όλα ήταν διαφορετικά. Με τον Δίπλαρο να κάνει πάρτι σκοράροντας συνεχώς, ο Απόλλων όχι απλά μείωσε τη διαφορά αλλά κατάφερε να προσπεράσει και να χτίσει και προβάδισμα 11 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (46-35)! Αφεντικό οι Πατρινοί ως το τέλος Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να μειώσουν από νωρίς και να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν κατάφεραν όλα όσα ήθελαν. Πέτυχαν, όμως, να πλησιάσουν στο -6 (62-56), μπαίνοντας στην […]