Άρης – Ολυμπιακός 72-81: Με νίκη ξεκίνησαν οι πρωταθλητές

Δύο μέρες μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα της Euroleague, ο Ολυμπιακός μπήκε με εκτός έδρας νίκη και στη φετινή Basket League επικρατώντας του Άρη με 81-72 στη Θεσσαλονίκη,
σε ένα παιχνίδι στο οποίο τραυματίστηκαν -και μένει να φανεί αν είναι κάτι σοβαρό ή όχι- οι Γουίλιαμς-Γκος και Σίκμα. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν, ασφαλώς, το φαβορί και είχαν στο πρώτο 10λεπτο «ζεστούς» τους Μιλουτίνοφ και Πίτερς που είχαν από 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, με τους Κίτρινους, από την άλλη πλευρά, να παίρνουν πόντους από τον Μπούλμμπεργκς που είχε 3/3 τρίποντα. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, όπως δείχνει και το 18-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς είχαν καλό ρυθμό και στο δεύτερο 10λεπτο… αγρίεψαν στην άμυνα, την ίδια ώρα που οι αντίπαλοι άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Αποτέλεσμα; Το 20-27 έγινε 29-27, με τους γηπεδούχους να έχουν 6/11 τρίποντα και να προηγούνται […]
Άρης – Ολυμπιακός 72-81,aris – olybiakos 72-81