Άρης – Αστάνα 2-1: Αποκλεισμός στο 120′ για τους κίτρινους

Ο Άρης επικράτησε της Αστάνα με 2-0 στο 90λεπτο, έπαιξε με 10 παίκτες στην παράταση, ήταν κοντά στα πέναλτι αλλά τελικά στο 120′ ο Μπίτρι τον απέκλεισε πρόωρα από την Ευρώπη. Το σκορ του πρώτου αγώνα οδηγούσε σε μονόδρομο τους Θεσσαλονικείς: Ηταν υποχρεωμένοι να επιτεθούν από την αρχή και το έκαναν. Το δείχνει άλλωστε και το γεγονός ότι οι τελικές προσπάθειες ήταν 4-0 στο πρώτο 15λεπτο. Τη διαφορά δεν την κάνουν οι τελικές αλλά τα γκολ όμως και η ομάδα του
Άκη Μάντζιου μπορεί να είχε… 83% κατοχή μπάλας, αλλά δεν είχε καθαρές ευκαιρίες. Η πρώτη τέτοια ήρθε στο 31′ με το σουτ του Μάνου που απέκρουσε ο Νεπογκόντοφ, αλλά ο παίκτης του Άρη πήρε την εκδίκησή του στο 36′, όταν με κοντινή προσπάθεια, μετά την εκτέλεση κόρνερ, έκανε το 1-0. Σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με τους κίτρινους να πιστεύουν στην ανατροπή και στην πρόκριση. Αυτό, όμως, δεν το έδειχναν στο β’ μέρος. Με […]