ΑΕΚ – Βελέζ Μόσταρ 1-0 (2-3 στα πέναλτι): Πρόωρος ευρωπαϊκός αποκλεισμός για την Ένωση

Εκτός Ευρώπης από Ιούλιο μήνα έμεινε η ΑΕΚ, η οποία αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη Βελέζ Μόσταρ, στον β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι οι Βόσνιοι ήθελαν να εκνευρίσουν τους παίκτες της Ένωσης και όσους ήταν στο ΟΑΚΑ, τόσο με τα μαρκαρίσματά τους όσο και με τις διαμαρτυρίες τους. Οι κιτρινόμαυροι, πάντως,
προσπαθούσαν να μην επηρεαστούν από αυτά και απείλησαν για πρώτη φορά στο 10′ με το σουτ του Αραούχο, ο οποίος ήταν αυτός που είχε και τη δεύτερη καλή στιγμή με κεφαλιά στο 25′. Η ΑΕΚ, όπως αναμενόταν, είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν στην επίθεση, έχοντας πάντως δυσκολίες στο να βρει διαδρόμους. Και όταν, τελικά, τους βρήκε, είδε τον Αραούχο να αστοχεί στο 34′ από πολύ καλή θέση, ενώ τρία λεπτά μετά, σε νέα προσπάθεια του Αργεντίνου, ο Μπογκντάνοβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση. Ανάμεσα σε αυτές τις δύο πολύ καλές ευκαιρίες της Ένωσης, ήρθε και η μεγάλη διπλή της […]