ΑΕΚ: Φιλική νίκη επί του Απόλλωνα Λεμεσού με Φαν Βέερτ

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή του πρωταθλήματος για να πάει στην Κύπρο και να αντιμετωπίσει σε φιλικό αγώνα τον Απόλλωνα Λεμεσού, τον οποίο νίκησε με 1-0, σκορ που την αδικεί με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε, χάρη σε γκολ του Φαν Βέερτ στο 9ο λεπτό και ενώ 2.500 οπαδοί της δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Ήταν ένα παιχνίδι που έγινε με αφορμή
τη συμπλήρωση 70 χρόνων από την ίδρυση της κυπριακής ομάδας και το χάρηκαν όλοι. Οι άνθρωποι του Απόλλωνα Λεμεσού, οι οπαδοί της Ένωσης που έδωσαν βροντερό παρών, ο Ματίας Αλμέιδα που έκανε ό,τι δοκιμές ήθελε και ο Φαν Βέερτ που σκόραρε και αυτό, ακόμη κι αν μιλάμε για φιλικό αγώνα, βοηθάει πάντα ψυχολογικά τους επιθετικούς. Από εκεί και πέρα, στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι Κιτρινόμαυροι είχαν την πρώτη μεγάλη φάση τους στο 8′ με το γύρισμα του Πισάρο για τον Λιούμπισιτς που δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, στο επόμενο λεπτό όμως ήρθε το γκολ: Γύρισμα του Κροάτη από […]