NBA: Ο Γιάννης το πήρε πάνω του και τώρα σειρά έχουν οι Σέλτικς

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το 4-1 στη σειρά με τους Σικάγο Μπουλς και προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της ανατολικής περιφέρειας του NBA, όπου θα αναμετρηθούν με τους Μπόστον Σέλτικς. Τα «ελάφια» νίκησαν άνετα τους «ταύρους» στο «Fiserv Forum» με 116-100 σε ματς όπου πρωταγωνίστησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο «Greek Freak», που ολοκλήρωσε το ματς με 33 πόντους (11/15 σουτ, 0/1 τρίποντα, 11/14 ελεύθερες βολές), εννιά ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, από την πρώτη φάση του
αγώνα κιόλας έδειξε τις διαθέσεις με «follow» κάρφωμα. Συμπαραστάτες στη νίκη της ομάδας του είχε τους: Πατ Κόνατον (20 π., 6/9 τρίποντα), Μπόμπι Πόρτις (14 π., 17 ριμπάουντ), Γκρέισον Άλεν (13 π., 3/6 τρίποντα), Μπρουκ Λόπεζ (12 π.) και Τζρου Χόλιντεϊ (10 π., εννιά ασίστ). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για δύο λεπτά και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ δεν σκόραρε. Η αρχή, πάντως, ήταν κακή με τους Μπακς και τους Μπουλς να… βρίσκουν σίδερο και καθόλου δίχτυ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι […]