La Liga: Πρεμιέρα με έκπληξη – Η Οσασούνα νίκησε με 2-1 τη Σεβίλλη

Η σέντρα της 92ης σεζόν της La Liga επιφύλασσε μια έκπληξη – η Οσασούνα νίκησε με 2-1 τη Σεβίλλη στο «Ελ Σαδάρ» της Παμπλόνα και πήραν το τρίποντο του νέου πρωταθλήματος Ισπανίας. Η Οσασούνα μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τσίμι Άβιλα. Ο Ρουμπέν Πένια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Αργεντινός επιθετικός «εκτέλεσε» τον Μπόνο από το ύψος του δεύτερου δοκαριού. Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση καθώς η Σεβίλλη ισοφάρισε στο 11′ με τον Ράφα Μιρ. Ο Ακούνια μοίρασε
στον Πάπου Γκόμες στα αριστερά και το γύρισμα εκείνου στο πρώτο δοκάρι μετέτρεψε γκολ ο Ισπανός στράικερ. Το ματς συνέχισε να προσφέρει θέαμα υψηλού επιπέδου με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Αφενός η αστοχία και αφετέρου οι καλές επεμβάσεις των τερματοφυλάκων διατήρησαν την ισοπαλία. Η Οσασούνα, μάλιστα, είχε και δοκάρι στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μόι Γκόμεθ, ενώ η Σεβίλλη βρήκε… σίδερο στο […]