Euroleague: Με τρίποντο στη λήξη ο Παναθηναϊκός λύγισε από την Εφές

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του μέσα στην έδρα της Εφές Αναντολού, όμως το τρίποντο του Μοερμάν στο φινάλε έδωσε τη νίκη στους Τούρκους με 82-81 για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Η Αναντολού Εφές βρήκε επιθετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς στο Sinan Erdem, μετρώντας 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα στο 5′ ενώ οι Σέιν Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσαν
από 6 πόντους στο 12-7 των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός στάθηκε αρκετά καλά, έχοντας 3/5 τρίποντα και κάνοντας σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, με 9 αντί 2 της Εφές. Ο Λάρκιν συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους «πράσινους» πίσω από τα 6μ.75 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-12 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Στη συνέχεια, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σουτάρει με καλό ποσοστό. Ο Αταμάν έβλεπε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βάζουν το ένα τρίποντο μετά από το άλλο, καλόντας timeout έπειτα από το προσπέρασμα του «τριφυλλιού» με τον Μέικον […]