Euroleague: Με ηγέτη τον Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός νίκησε 79-73 τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Euroleague. Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής επικράτησε με 79-73 του Ερυθρού Αστέρα στο «ΟΑΚΑ». Πλέον, έχει ρεκόρ 7-17 και «ξεκόλλησε» από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου έπεσε η Μπασκόνια. Δίχως να υπολογίζει σε τέσσερις σημαντικούς παίκτες (Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Γιόβιτς) και προερχόμενος από το «χτύπημα» την
απώλειας του Κυπέλλου Ελλάδας από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αντιμέτωπος με έναν… ανεβασμένο Ερυθρό Αστέρα και βασίστηκε στον Νεμάνια Νέντοβιτς για να πάρει τη νίκη. Ο Σέρβος γκαρντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας 25 πόντους και μοιράζοντας πέντε ασίστ. Ο Βασίλης Καββαδάς πρόσθεσε 17 πόντους και έξι ριμπάουντ. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπήκε καλά στο ματς. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε εύκολα σουτ και πήρε προβάδισμα με 23-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, όμως, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς και πήρε τα ηνία του ματς. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στη δεύτερη περίοδο με 25-18 και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με έναν πόντο. […]