Eurobasket: Στους «8» η Ισπανία νικώντας στην παράταση τη Λιθουανία – Δείτε highlights

Η Ισπανία είναι η 4η ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» του Eurobasket, αφού έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, νίκησε με 102-94 τη Λιθουανία έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος είχε 26 πόντους, οι 12 εκ των οποίων στο έξτρα 5λεπτο, περιμένοντας πλέον μία εκ των Φινλανδία ή Κροατία στον προημιτελικό. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Ντίαθ να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15) στην Ισπανόα και τον Λεκαβίτσιους
να βάζει ξανά μπροστά τη Λιθουανία (19-20). Οι Ίβηρες μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με +7 (27-20) αλλά οι αντίπαλοι αντέδρασαν σωστά, έσφιξαν την άμυνά τους και με σωστές επιλογές κατάφεραν να προσπεράσουν και να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (40-45). Η Λιθουανία είχε δώσει στο ματς τον ρυθμό που ήθελε και αυτό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει και στο +11 (47-58), με τον Ρούντι όμως να παίρνει πρωτοβουλίες για τους Ισπανούς, οι οποίοι […]