Basketball Champions League: Ζωντανή για πρόκριση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ «έσπασε το ρόδι» στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League. H Ένωση επικράτησε με 88-79 της Ρίγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, διατηρώντας ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 από το 14-23, μέχρι το 23-23, περιόρισε τη Ρίγα στους 12 πόντους στη 2η περίοδο, κατάφερε να βάλει… χαλινάρι στους δύο παίκτες που την «πλήγωσαν» στο ματς της Λετονίας (ο Κάρι είχε
4 πόντους και ο Ράιλι 5 στο πρώτο ημίχρονο). Στο καλό διάστημα της Ρίγα ο Ζόρικς ήταν αυτός που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα, έχοντας 12 πόντους με 4/5 τρίποντα. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς με την είσοδο του Κολόμ (10π., 2 ριμπ., 2 ασίστ) και την πιεστική άμυνα των Φλιώνη και Χάμερ. Η άμυνα και το επεισόδιο με τον Παππά Και ενώ στην άμυνα φάνηκε να έχει λύσεις, στην επίθεση, με εξαίρεση μικρά διαστήματα, «κόλλησε» με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να «εξαργυρώσει» την καλή αμυντική της […]