Basketball Champions League: Πρόκριση για την ΑΕΚ με επική ανατροπή επί της Καρσίγιακα

Την πρόκρισή της στα play in του Basketball Champions League εξασφάλισε η ΑΕΚ, η οποία υποδέχθηκε την Καρσίγιακα, έβαλε μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, βρέθηκε να χάνει με -25 αλλά τελικά έκανε τρελή ανατροπή και επικράτησε με 80-72, πράγμα που σημαίνει ότι τερμάτισε στη 2η θέση του ομίλου της και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην Τόφας. Το
σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 9-20 και αυτό τα έλεγε όλα για την απόδοση της Ένωσης, η οποία είχε τα εξής στατιστικά: 4/17 σουτ και 5 λάθη. Και έτσι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, δεν είχε καμία ελπίδα για τη νίκη, η οποία θα τη διατηρούσε στη διοργάνωση. Μια νίκη που δεν έμοιαζε πιθανή, είναι η αλήθεια, ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου η απογοητευτική ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 10-35, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 24-40. Οι κιτρινόμαυροι έπρεπε να αλλάξουν εντελώς τα πάντα στο παιχνίδι τους για να […]