Η Ουρουγουάη κέρδισε με 3-0 τη Ρωσία!

Η Ουρουγουάη δεν αστειεύεται στο φετινό Μουντιάλ.

Κέρδισε και την οικοδέσποινα Ρωσία με 3-0 και με το 3Χ3 στον όμιλο, πέρασε ως πρώτη στους «16» του Μουντιάλ. Στο 10′ ο Σουάρες και στο 23′ ο Τσερίσεβ με αυτογκόλ έβαλαν από νωρίς την Ουρουγουάη μπροστά στο σκορ και στο 90′ ο Καβάνι έγραψε το τελικό 3-0 στη Σαμάρα.

Η αποβολή του Σμολνίκοφ στο 36΄ δεν επέτρεψε στην «οικοδέσποινα» του τουρνουά να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο

άλλο ματς του ομίλου, η Σαουδική Αραβία κέρδισε με 2-1 την Αίγυπτο σε αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Στο 22′ ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ, αλλά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ισοφάρισε με πέναλτι ο Αλ Φαράτζ για την Σαουδική Αραβία και στο 95′ ο Αλ Νταουσαρί έκανε το 2-1.

3 games, 3 wins, 0 goals allowed.

Luis Suarez and Uruguay are ready for the knockout stage! pic.twitter.com/r6qtyzTkGf

FOX Soccer (@FOXSoccer) June 25, 2018

Ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης, Φερνάντο Μουσλέρα, πραγματοποίησε την 100ή διεθνή συμμετοχή του. Παράλληλα, σημείωσε και νέο ρεκόρ συμμετοχών για τη χώρα του σε αγώνες Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού έφθασε τις 14.

Στη φάση των («16») η Ουρουγουάη ως πρώτη του ομίλου θα αντιμετωπίσει την 2η του 2ου ομίλου (30/6, Σότσι), ενώ η Ρωσία θα παίξει με την 1η του ίδιου ομίλου (1/7, Μόσχα). Τις δύο πρώτες θέσεις του 2ου ομίλου διεκδικούν Ισπανία, Πορτογαλία και Ιράν, με τις δύο πρώτες να είναι οι επικρατέστερες για την πρόκριση.