Αποκλεισμός για ΠΑΟΚ – Η Μπενφίκα κέρδισε (1-4) μέσα στην Τούμπα

Μέχρι το φετινό καλοκαίρι δεν είχε καταφέρει να πανηγυρίσει μία νίκη στα προκριματικά του Champions League και φυσικά δεν είχε μπορέσει ποτέ να δει… τεντωμένο το σεντόνι φθινόπωρο.

Αυτός ο ΠΑΟΚ όμως μέτρησε πέντε σερί αγώνες αήττητος, έχοντας τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες κι απείχε 90 λεπτά από την υλοποίηση ενός μεγάλου ονείρου – την παρουσία του, για

πρώτη φορά, σε ομίλους της κορυφαίας ποδοσφαιρικής γιορτής.

Είχε προηγηθεί και το ελπιδοφόρο 1-1 στη Λισαβόνα, την περασμένη εβδομάδα, και αυτό του έδινε -στα χαρτιά- το προβάδισμα για την πρόκριση. Αλλά, δυστυχώς, δεν τα κατάφερε…

Ετσι, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League.

#FinalScore at #ToumbaStadium. #PAOK – @slbenfica_en 1-4 #PAOKSLB #UCL pic.twitter.com/h1ceA6Xfra

PAOK FC / ΠAOK (@PAOK_FC) August 29, 2018

Πιο συγκεκριμένα, απέναντι στην κατά κράτος ανώτερη Μπενφίκα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε βαριά ήττα στην Τούμπα (4-1), στη ρεβάνς των play off, έμεινε εκτός συνέχειας, αλλά θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του περιπέτεια στα γκρουπ του Europa League.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε νωρίς με τον Πρίγιοβιτς (13΄), αλλά οι «Λουζιτανοί» απάντησαν με τρία γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (20΄ Ζαρντέλ, 26΄πεν. Σάλβιο και 39΄ Πίζι), ενώ στο 49΄ ο Σάλβιο με νέο πέναλτι ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

#PFCSLB | Final whistle! | PAOK FC 1-4 SL Benfica.

— SL Benfica (@slbenfica_en) August 29, 2018

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι Θεσσαλονικείς, μετά την αποβολή του Μάτος στο 76΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι, γράφτηκε ο επίλογος της φετινής προσπάθειας του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League, με τους ασπρόμαυρους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες) που ήταν όμως καταδικαστική.

Κι αν έμεινε κάτι θετικό στο φινάλε ήταν το χειροκρότημα του κόσμου, που παρά τη βαριά ήττα έμεινε στις κερκίδες κι αποθέωσε τους παίκτες αναγνωρίζοντας την προσπάθεια που έκαναν όλο το καλοκαίρι…

The post Αποκλεισμός για ΠΑΟΚ – Η Μπενφίκα κέρδισε (1-4) μέσα στην Τούμπα appeared first on Protagon.gr.