16:21 5/9/2021 - Πηγή: NewsIt

Ο Προμηθέας Πάτρας κατέκτησε τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, αφού επιβλήθηκε 61-60 της ΔΕΚΑ με μία εύστοχη βολή σε νεκρό χρόνο!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλή ένταση και μία φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες στο τέλος, ο Προμηθέας Πάτρας στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους παίδες επί της ΔΕΚΑ. Η εύστοχη βολή του Βασιλείου σε χρόνο μηδέν, αφού με τη λήξη καταλογίστηκε φάουλ κατά της ομάδας της ΔΕΚΑ, χάρισε στους Πατρινούς τη νίκη, απέναντι σε

έναν αντίπαλο που έφτασε κι ως τον τελικό χωρίς να έχει υποστεί ήττα.

Ο Νίκος Βασιλείου με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ήταν κι αυτός που κερδίζοντας φάουλ σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε με μία βολή το τελικό σκορ. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ με 31 πόντους και 16 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 33-31, 46-42, 60-61

Δείτε την επίμαχη φάση που έκρινε το ματς, 6:40 πριν το τέλος του video

To άρθρο Πρωταθλητής ο Προμηθέας στους παίδες σε τελικό «θρίλερ» που κρίθηκε σε «νεκρό» χρόνο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .