17:20 2/4/2023 - Πηγή: NewsIt

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-83 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στον τρίτο τελικό της σειράς και στέφθηκε πρωταθλητής στην Α1 γυναικών για 7η χρονιά στην Ιστορία του και δεύτερη διαδοχική.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό

παιχνίδι επικράτησε στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ με 87-83 του Παναθηναϊκού και με συνολικά 4-1 νίκες τη φετινή περίοδο κατέκτησε τον τίτλο.

Με τρομερή ανατροπή κι αφού χρειάστηκε να «επιστρέψει» από το -20 (28-48), ο Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου. Ένα λέι-απ της Σταμολάμπρου και το καλάθι της Γκούσταφσον «έγραψαν» το 86-81, με 53 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, διαφορά που δεν μπόρεσε να καλύψει η ομάδα της Καπογιάννη.

Η λήξη του αγώνα έδωσε και το έναυσμα για να ξεκινήσει το… πάρτι των πρωταθλητών. Οι ερυθρόλευκες πανηγύρισαν έξαλλα, με το σφύριγμα της λήξης και λίγο μετά σήκωσαν την κούπα, μέσα σε αποθέωση.

To άρθρο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-83: Η απονομή του πρωταθλήματος στις ερυθρόλευκες και οι έξαλλοι πανηγυρισμοί δημοσιεύτηκε στο NewsIT .